23 Ekim 2011

 
Opera Sanatçılarına ‘pop star’ Gibi Karşılama

”Saraydan Kız Kaçırma Operası” ile Güney Kore’deki Daegu Uluslararası Opera Festivali’ne konuk olan Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları yoğun ilgiyle karşılandı.

Temsilin ardından opera fuayesine çıkan sanatçılar, anı ölümsüzleştirmek isteyen Güney Koreli gençlerle fotoğraf çektirdi.

Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Erdoğan Davran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yekta Kara tarafından Ankara Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonu olarak sahneye konan Saraydan Kız Kaçırma Operası’nın, Ankara’da yaptığı kapalı gişe temsillerin ardından 18. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde sahnelendiğini anımsattı.

Eserin solist sanatçıları, yaratıcı kadrosu ve teknik ekipten oluşan bir toplulukla festivale katıldıklarını anlatan Davran, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Şef Rengim Gökmen’in yönettiği eserin, bir Osmanlı paşasının sarayında geçen olayları anlattığını söyledi.

Opera sanatının Güney Kore’de yeni yeni geliştiğini kaydeden Davran, ”Bizi çok güzel karşıladılar. Çok güzel bir binaları vardı. Özel sektör yapmış ve il belediyesine devretmiş. Senelik çalışmalarını o binada yapıyorlar ve Güney Kore’nin tek opera festivalini düzenliyorlar” dedi.

Güney Kore’de gençlere opera sanatını tanıtmak için birçok proje geliştirildiğini bildiren Davran, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Özellikle ikisi bizim ilgimizi çekti. Temsilin arasında ve sonunda sahne arkası turu düzenliyorlar. Gençleri sahne arkasındakilerle tanıştırıyorlar. Temsil sonunda da sanatçıları fuayeye getiriyorlar. Toplu halde fotoğraf çektiriyorlar, tek tek o anı karelere sığdırıyorlar.

Güney Kore’de 13 Ekim’de iki temsil verdik. Her iki temsilde de izleyicilerimizin hemen hemen yarısı gençlerden oluşuyordu ve yaklaşık 2 bin 500 kişi bizi izledi. Büyük övgüler aldık, eleştirmenlerden ve izleyicilerden övgü dolu sözler duyduk. Adeta pop star gibi karşılandık.”

Samsun Devlet Opera ve Balesi orkestra şefi Tolga Taviş’in Güney Kore’ye erken giderek orkestra ve koro elemanlarını çalıştırdığını belirten Davran, ”Operanın kadrolu orkestra ve korosu yok. Her eser için koro ve orkestra oluşturuyorlar. Bu biraz amatör olsa da güzel bir çalışma ortaya çıktı. Şef Rengim Gökmen geldikten sonra da orkestra ve koroyla çok yoğun bir çalışma yapıldı” diye konuştu.

Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının da gösterilen ilgiden mutlu olduklarını dile getiren Davran, gençlerle gerçekleşen buluşmanın çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Yurt dışı turnelerinin devam etmesini istediklerini kaydeden Davran, ”Sanatımızı yurt dışında da tanıtmak, yaptığımız işleri göstermek istiyoruz. Turneler keyifli ve verimli geçiyor. Hem sanat hem de idarecilik konusunda görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakalıyoruz” dedi.

”Saraydan Kız Kaçırma”

Opera alanında dünyanın en büyük beş bestecisinden biri olarak kabul edilen Wolfrang Amadeus Mozart’ın Türkleri konu alan ünlü yapıtı ”Saraydan Kız Kaçırma” operasını Yekta Kara sahneye koyuyor.

Orkestra şefliğini Rengim Gökmen ile Winfried Müller’in yaptığı eserin dekoru Çağda Çitkaya, kostümleri Şanda Zipçi, ışığı Fuat Gök’e ait.

iLGiLi HABERLER / YAZILAR