Murat KARAHAN

Murat KARAHAN

Murat Karahan Mayıs 1977’de Ankara’da doğdu.İlk,orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladı.1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlar Fakültesi’ne girdi. Sanatçı Bilkent Üniveristesi’nde Devlet Sanatçısı Suna Korad ve Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı.

2003 yılında mezun olan Karahan aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı ve Bilkent Üniversitesi’nde Master programına başladı, burada Prof. Pekin Kırgız ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Gürçil Çeliktaş’la çalıştı.

2005 yılında Master programını başarıyla tamamladı.2009 yılında Roma’ya giden sanatçı burada 2 yıl boyunca dünyaca ünlü soprano Renata Scotto’nun öğrencisi oldu, aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli’nin özel öğrencisi oldu ayrıca Anna Vandi ve Cesare Scarton ile çalıştı.

Akademi tarafından aldığı davet üzerine Roma’ya giden sanatçı dünyaca ünlü şef Kent Nagano’nun yönettiği Rossini’nin Il Viaggio a Reims operasında görev aldı. 2010 yılında Doktorasını tamamlayan Karahan, aynı yıl ilki gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açlış gecesinde Yekta Kara’nın sahneye koyduğu Rossini’nin Fatih Sultan Mehmet operasını seslendirdi.

2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası’nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan burada aralarında Lucia di Lammermoor,La Traviata,La Boheme eserlerinin bulunduğu 15’in üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi. Sanatçı aynı zamanda Uluslararası Riga Opera Festivali ve Yeni yıl konserlerinde konuk sanatçı olarak görev aldı. Karahan 2013 yılı Şubat ayında Letonya Ulusal Operası prodüksyonunda dünyaca ünlü Moskova Bolshoi Tiyatrosu’nda Lucia di Lammermoor eserinde başrolde sahne aldı.

Karahan 2014 yılında Andante Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi.Yine yıl içerisinde Avrupa’nın çeşitli sahnelerinde birçok başrolü seslendiren, 2015 yılı Ocak ayında La Traviata ‘Alfredo’ rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper’de ilk defa sahne alan sanatçı 2015 yılında dünyaca ünlü BOLŞOY tiyatrosunun La Traviata,La Boheme,Carmen prodüksyonlarında başrolde sahne aldı.

2016 yılında Dünyaca ünlü Londra Covent Garden Royal Opera,BOLŞOY tiyatrosu, Parma Verdi Festivali’nde başrolleri seslendirecek olan Karahan,Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.

Murat Karahan aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Operası,Liepaja Senfoni Orkestrası, Tiran Senfoni Orkestrası,Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ,İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu birçok orkestra ile başarılı temsil ve konserler verdi.

Karahan´ın seslendirdiği diğer bazı başrolleri söyle sıralayabiliriz, La Traviata (Alfredo), La Boheme (Rodolfo), Lucia di Lammermoor (Edgardo), Il Trovatore (Manrico), Manon Lescaut (Des Grieux),Tosca (Cavaradossi), Rigoletto (Duca), Carmen (Don Jose), La Sonnambula (Elvino), Macbeth (Macduff), Maometto Secondo (Paolo Erisso), Saraydan Kız Kaçırma (Belmonte), Don Pasquale (Ernesto), Il Viaggio a Reims (Conte Libenskof), Venedikte Bir Gece (Caramello), Aşkı-Memnu (Behlül), İnanna (Dumuzi), Rita(Beppe), Şen Dul(Camille de Resillon), Çardaş Prensesi (Edwin)

FacebookTwitterGoogle GmailYahoo Mail

İlgili Haber / Yazı