Otilia RADULESCU İPEK

Otilia RADULESCU İPEK

Romanya’nın Piteşti şehrinde doğdu.Müzik eğitimine 8 yaşında keman dersleri alarak başladı. İlk şan derslerini 15 yaşında Prof. Cornelia Voica’dan aldı ve Romanya’da birçok gençlik festivaline katılıp ödüller kazandı.Lise eğitimini tamamladıktan sonra bir süreliğine doğdu şehirdeki ”Al Davila” müzikal tiyatrosunun kadrosuna katılıp solist olarak sahne aldı.

1991’de Türkiye’ye yerleşti ve burada müzik eğitimine devam etti. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı şan bölümüne girdi ve Ayşe Sezerman Ünel ile çalıştı.1998’de İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde açılan kadro sınavını kazanıp koro sanatçısı oldu.2000 yılında 3. Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışmasında kazandığı ikincilik ödülü yeni kapılar açtı. Opera da solo roller almaya başladı. Ilk rolü E.Humperdinck “Hansel und Gretel”de “Sandmadchen” oldu. Aynı yıl operadaki yoğun çalışmalarına rağmen üniversite eğitimini tamamlamakta kararlı olduğu için sınavlara girip aynı konservatuvarın lisans bölümüne Gül Sabar’ın sınıfında başladı. Ardından hem tahsil hem de önemli sahne performanslarıyla dolu yoğun bir döneme girdi.Leyla Gencer ve Giovanna Canetti’nin masterclass seminerlerine katıldı.2007 yılında mezun oldu ve bu zaman zarfında solist olarak birçok operada rol aldı;
G.Verdi “Un Ballo in Maschera” – Oscar,
A.Borodin “Prince İgor” – Polovitsian Girl,
W.A.Mozart “Don Giovanni” – Zerlina,
W.A.Mozart “La finta giardiniera” – Sandrina,
G.Verdi “La Traviata” – Violetta Valery,
G.Donizetti “L’elisir d’amore” – Adina,
G.Bizet “Les pecheurs de perles” – Leila,
W.A.Mozart “Die Zauberflöte” – Pamina.

2007 – 2008 sezonunda Türkiye’de ilk defa oynanan iki operadaki baş röllerini üstlendi;
G.Puccini “La Rondine” – Magda
V.Bellini “I Capuleti e i Montecchi” – Giulietta.

Prömyerleri 2008-2009 sezonunda yapılan G.W.Gluck”Orfeo ed Eurydice” ve Yekta Kara imzasını taşıyan yeni G.Verdi “La Traviata” prodüksyonlarındaki baş rollerini bu sezon da yorumlamaya devam ederken, prömyeri 2010’da yapılan W.A.Mozart “Le Nozze de Figaro” operasında Contessa Almaviva rolüyle karşımıza çıkıyor.

Bunların yanısıra hem Türkiye ,hem de yurtdışında zengin resital ,konser ve oda müziği çalışmaları sürdürdü.CRR Senfoni Orkestrası eşliğinde W.A.Mozart “Requiem”, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile A.Dvorak”Stabat Mater”,J.Haydn-“Die Schöpfung”ve W.A.Mozart “Requiem”,Avrupa Korosu ile birlikte W.A.Mozart “Missa in C minor” ve G.Donizetti “Requiem” eserlerindeki soprano solo partilerini seslendirdi .2000 yılında Bursa Senfoni Orkestrası’yla ,2001de IUDKonservatuvarı Senfoni Orkestrası’yla Almanya Bochum’da ve 2008’de Romanya’da Pitesti Filarmoni Orkestrası’yla resitaller verdi.2002’den bu yana Ametist Klarinet Beşlisi’yle de sahneye çıkan sanatcı , aynı grupla Uluslararası İstanbul Festivali’nde ,Slovenya,Lituanya, Letonya,Estonya ve Pakistan turnelerinde ve İstanbul Klarnet korosu konserlerinde yer aldı. Istanbul Devlet Operası’nın yanı sıra ,2007 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünde Opera Anasanat Dalı’nda da öğretim görevlisidir.

FacebookTwitterGoogle GmailYahoo Mail

İlgili Haber / Yazı

  • İlgili Haber / Yazı Yok