Nilgün AKKERMAN

Nilgün AKKERMAN

Şan çalışmalarına Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Saadet İkesus Altan’la başladı.Öğrenim döneminde dünyaca ünlü şan pedagogu Afro Poli’nin ve A.Usmanbaş’ın öğrencisi oldu.

Opera yüksek bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne ‘solist sanatçı’ olarak atandı.

Opera repertuvarının en büyük eserlerinde ‘baş rol’ oynadı.Yurtiçi ve yurtdışında sayısız konser ve temsil gerçekleştirdi.

Yurtdışında İtalya, ABD, Hollanda, Almanya, Danimarka, Slovenya, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya, Macaristan, Kazakistan , Tataristan, Rusya, Moldovya, Umman gibi ülkelerde sahneye çıktı.Dünyaca ün yapmış solistler ve orkestra şefleri ile çalıştı.

Baş rolde bulunduğu eserlerden bazıları : La Boheme, Rigoletto, Otello, Lets make an opera, Mikado, İl Trovatore, Aida, Maskeli balo, Don Carlos, Nabucco, Macbeth, Tosca, Turandot, Carmen, Figaro’nun düğünü,Don Giovanni, Manon Lescaut, Gianni Schicci,Palyaçolar,Cavalleria Rusticana,Verdi Requiem.

Türk bestecilerinin eserlerinin ilk sahnelenişlerinde baş rol oynadı ve cd kayıtlarını yaptı ( Van Gogh, Ağrı dağı efsanesi, Aşk ve barış, İstanbulname, IV. Murat )

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan bölümlerinde öğretim görevliliği yaparak bir çok öğrenci yetiştirdi.

Opera solistliği dışında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde ‘Sanat Danışmanlığı’ ve ‘Baş Rejisörlük’ gibi görevlerle yönetim kademelerinde bulundu.

FacebookTwitterGoogle GmailYahoo Mail

İlgili Haber / Yazı

  • İlgili Haber / Yazı Yok