Sedat ÖZTOPRAK

Sedat ÖZTOPRAK

Ünlü ud virtüözü ve bestecisi Ahmet Sedat Öztoprak’ın torunu olan bariton Sedat T. Öztoprak, İstanbul da doğdu. Devlet Konservatuarında soprano Belkıs Aran’ın öğrencisi olarak şan eğitimine başladı. Ünlü soprano ve eğitmen Belkıs Aran’ın şan sınıfından mezuniyetinden hemen sonra İtalyan Hükümetinin verdiği bir bursla İtalya’nın Siena kentinde ki Chigiana Müzik Akademisinde master çalışmalarını Prof. Daniel Ferro ile gerçekleştirdi. Burada bir çok dünya çapında orkestra şefi ve piyanistlerle çalışma fırsatı buldu.

Daha sonra Daniel Ferro’nun New York’a davet etmesine rağmen İstanbul da Don Giovanni operasında Don Giovanni söylemek için yurda döndü. Türk operasında önemli bir yeri olan Robert Wagner ile çalıştı.

Wolf Ferrari’nin Suzanna’nın Sırrı, Menotti’nin Konsolos, Otto Nicolai’nin Windsor un Şen Kadınları, Bizet ‘in Carmen, Mozart’ın Figaronun Düğünü, Puccini’nin La Boheme, Verdi ‘nin Maskeli Balo, Çaykovski’nin Yevgeni Onegin ve Maça Kızı operaları ile Nevit Kodallı’nın Atatürk Oratoryosu ve İstanbul Devlet Senfoni orkestrası eşliğinde G.Mahler ‘in Lieder Eines Fahrenden Gesellen adlı senfonik yapıtını ve İstanbul Festivalinde Faure’nin oratoryosunu seslendirdi. Türk sanat izleyicisine kendini tanıttı.

1990 yılında, Avusturya’nın baş kenti Viyana da yapılan ve dünyanın en önemli şan yarışmalarından biri olan 9. Uluslararası Belvedere – Viyana şan yarışmasında Radyo – Televizyon büyük ödülü, kendi klasmanında en iyi Verdi yorumcusu ve birincilik, yarışmanın genel klasmanında ise 640 kişi arasından, ikincilik ödülü ve kendi gurubunda birincilik alarak Türk opera tarihinde bir ilke imza attı.

Yarışmadan hemen sonra Viyana, Bolzano, Baden, kentlerinde konserler verdi. Birçok radyo ve tv programlarına katıldı. 1991 yılında İtalya’nın Parma şehrinde Prof. E.Furlotti ile verdiği recital sonucu İtalyan basınında muhteşem Öztoprak başlıklı gazete kritikleri ile adından övgüyle bahsedildi.

İtalya’nın diğer şehirlerinden konser ve temsil teklifleri aldı. Akabinde birçok konserler yaptı.

Uluslararası opera kariyerine 1993 yılında Wuppertal operasına yaptığı kontratla İstanbul operasından ayrılarak başladı. Lehar ‘ın Şen Dul, Gounod’nun Romeo ve Juliette, Massenet’nin Werther, Çaykovski ‘nin Yevgeni Onegin ve Jan D’arc operalarını yorumladı. Ünlü rejisör Prof. Friedrich Meier Oertel, Hampe, Orlowski, Gruber, Leinert gibi bir çok kişi ile çalıştı.

Orkestra şefi Dr.Peter Gülke ile Schubert’in Fierrabras adlı operasının Viyana’da ki dünya prömiyerinden sonra yorumladı. Bu başarıları onu Dortmund operasına taşıdı.

Sedat Öztoprak’ın dünyanın önde gelen baritonları arasına girmesini sağlayan; Verdi ‘in Rigoletto operasındaki Rigoletto rolündeki yorumu ve sahne performansı oldu. Gazete kritiklerinde aldığı başarılı eleştiriler onu birçok değişik sahneye süratle taşıdı. Hannover operası genel müzik direktörü Anreas Dels’in daveti ile çeşitli temsiller yaptı.

Almanya’nın Kassel Devlet operasına geçtikten sonra 1995 yılından itibaren Prof. George Schmöe ile Puccini’nin Manon Lescaut, B.Lang ile Masganinin Cavalleria Rusticana ve Ferrara’nın Salvatore Giulliano, O.Caitani ile Verdi’nin Nabucco, M.Piollet ile Mozart’ın Don Giovanni, Roberto Paternostro ile Maskeli Balo ve R.Wagner’in Reingold ve Bizet’in Carmen operalarını, Lewin ile Verdi’nin La Forza del Destino, Humperdinck’in Hansel ve Gretel ayrıca Don Giovanni operalarını seslendirdi.

Cemnitz operasında Nabucco ve Rigoletto, Altenburg – Gera Münster, Rostock ve Kassl’da Verdi ‘nin La Forza del Destino operası, Kassel, Hannover, Bamberg, Beireuyt, Hof, şehirlerine Maskeli Balo operası, Düsseldorf, Duisburg, Koblenz, Nürnberg, Manheim operalarında Verdi’nin La Traviata operalarını, Düsseldorf ve Kassel operalarında Mozart’ın Don Giovanni operasını seslendirdi.

Uluslararası festivallerde sahneye çıktı. Başta Aspendos Opera festivali olmak üzere, Bregenz, Bielefeld, Bonn, Stuttgard, Bremen, Leipzig, Jena, Kalsruche, Frankfurt, Aachen, Munchen gibi şehirlerde gerçekleşen opera festivallerinde Nabucco ve Rigoletto başta bir çok değişik operaları seslendirdi.

İlk yurtdışı turnesi Renligshausen, Sollingen şehirlerine Puccini’nin Butterfly operası ve Lehar ın Lustige Witwe adlı eseri ile oldu.

Mannheim,Mainz,Frankfurt şehirlerinde prof. Peter Falk ile Ludwigshahen filarmoni orkestreası ile konserler verdi. Kassel senfoni orkestrası ile Gerschwin Porgy ve Bess operasını konzertant olarak seslendirdi. Roberto Paternostro ile Kassel senfoni orkestrası ve Andreas Delfs ile Hannover, Dortmund senfoni orkestraları ile çeşitli konserler yaptı.

Zengin bir opera ve konser repertuvarına sahip olan sanatçı Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Macaristan gibi birçok Dünya ülkesinde opera temsilleri ve konserler yaptı.

2000 yılında İstanbul Devlet operası müdür ve genel sanat yönetmeni olarak yurda döndü. Opera ve Bale sanatına ‘Türk bestecilerinin acilen dünya repertuvarına kazandırılması’ başlığında uyguladığı yönetim programını 2002 yılına kadar sürdürdü.

Uluslararası Belvedere – Viyana opera – şan yarışmasını 2001 yılında ülkemize taşıdı. A.Melikov’un Ferhat ve Şirin Balesini, Nazım Hikmet in 100. doğum günü çerçevesinde İstanbul Devlet Balesinin tarihteki ilk DVD si olarak Kültür Bakanlığından satışa sunuldu.

2000 yıllından itibaren, Verdi’nin Rigoletto, Il Trovatore, Maskeli Balo, La Traviata, Aida operalarında ve Puccini’nin Manon Lescaut operasında eşi soprano Efsun Öztoprakla ilk kez birlikte sahne aldı. Ankara operasında La Traviata operasını seslendirdi.

2009 mart ayında, Türkiye’de ilk kez seslendirilen Verdi’nin Luisa Miller operasını Mersin operasında Miller rolünü seslendirdi. CD olarak 2010 satışa sunuldu.

Öztoprak, Belvedere – Viyana Şan Yarışmasının Türkiye komitesi ve Jüri başkanlığını görevini, İstanbul Devlet Operasının solist sanatçısı olarak sürdürmektedir.

FacebookTwitterGoogle GmailYahoo Mail

İlgili Haber / Yazı

  • İlgili Haber / Yazı Yok